Old School Motorsport
April 24, 2014, 01:04:43 AM *
Welcome, Guest. Please login or register.

Login with username, password and session length
News: SMF - Just Installed!

Home   Help Search Login Register  
Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: Modificare lumini bord si montare neoane in-car  (Read 4071 times)
Urs
Urs
Administrator
Treapta a 6-a
*

The Bear is gonna get you...

cams_radu
View Profile WWW
« on: August 01, 2007, 08:20:11 AM »

Vreau sa imi modific luminile din bord si consola centrala, din alb-galben in albastru aqua sau alb curat. Ideea este ca pe la firmele pe la care am intrebat au niste preturi prohibitive. Ciprian (GUF) si-a schimbat singur culorile la Vectra lui, dar nu stiu daca e aceeasi combinatie si la Astra. Are cineva niste sfaturi pentru mine? As mai vrea sa imi montez 6 neoane in masina: 2 sub bord, 2 sub scaune, sa imi lumineze partea din spate si inca 2 in portbagaj. Vreau sa le pun buton separat si sa le pot aprinde numai daca am pozitia/farurile aprinse. Si pentru asta as avea nevoie de indicatii. La Dacie am facut aceeasi combinatie si mergea, dar acolo panoul de sigurante era simplu. La Opel.... e cu totul si cu totul alta situatie. Deci stie cineva de unde si cum trebuie sa leg alimentarea de la neoane?

Old School MotorSport, for now, for ever.....
quattro
Treapta 1
*

gaby_645
View Profile WWW
« Reply #1 on: September 01, 2007, 01:05:05 PM »

legi alimentarea de la neoane de pe firul de la pozitii si astfel cand aprinzi pozitiile se duce curent pe firul de la neoane!!
Low_Ridah
Treapta 1
*

View Profile Email
« Reply #2 on: September 20, 2007, 04:13:58 PM »

La chestia cu luminile din bord ...treaba e relativ simpla si usoara ....tot ce trebuie sa faci ...este sa  :

- dai bordul si consola jos ....
-verifici dak ai loc sa montezi un led Ultraluminos ..k alea de la bricheta..si pe langa sa atasezi o rezistentza ..nu mai jtiu exact de cat iti trebuie dar o sa iti zica cel de la magazinul de unde la cumperi Smiley...
-apoi ...trebuie doar sa lipesti ledul si rezistentza cu pistolul de lipit ..le inserezi ushor acolo si ..

GATA ...Smiley...

Treaba simpla Wink

Chestie testata pe Astra F....Ascona ....Vectra A ...si alte Opeluri ...acu nush pe Astra G cum e ...dar dak cifrele sunt luminate din spate ...ar trebui sa fie la fel Wink
« Last Edit: September 20, 2007, 04:15:31 PM by Low_Ridah » Logged
Urs
Urs
Administrator
Treapta a 6-a
*

cams_radu
View Profile WWW
« Reply #3 on: September 20, 2007, 07:11:31 PM »

Led-urile de bricheta nu sunt bune ca sunt cu lupa si focalizeaza lumina. Trebuiesc pilite, e mult de munca, si rezultatele pot fi indoielnice. Am inteles ca sunt becuri cu lumina alba sau albastra, trebuie sa caut prin magazine. Ideea este ca daca ar mai fi cineva care sa ma asiste la operatiune si eventual sa stie si cu ce se mananca, ar fi perfect.

RAZ`U
Treapta a 2-a
*

BMW runs my hart, but Nissan drift`s it

View Profile
« Reply #4 on: September 20, 2007, 07:47:15 PM »

pai mergi la general sistem de pe independentei...iar de asistat...cred ca te poate ajuta cristi, acuma sa discitu si cu el...sau poate low Grin
Low_Ridah
Treapta 1
*

View Profile Email
« Reply #5 on: September 20, 2007, 07:56:27 PM »

Treaba cu Ledurile a mai fost facuta ....jtiu ce si cum trebuie facut ...pierzi cateva ore k sa faci klumea ....
Ideea e k nu se va vedea chiar cum iti imaginezi ...dar totusi se va vedea bine ...jtiu k ledurile sunt cu lupa dar...se imprastie lumina Smiley...ai sa vezi ...pe albastru ce sa itzi zic ...se vede albastru super strident ...se vede bine ...mna ..nu e k originalul ...dar e bine ...Smiley...acu nush de ce vrei sa iti faci aqua sau albastru in int ..mai bine rosu ...sau ...da mai bine alb ...Smiley
Urs
Urs
Administrator
Treapta a 6-a
*

cams_radu
View Profile WWW
« Reply #6 on: September 20, 2007, 08:22:46 PM »

Stiu, am vazut pe un audi avea ceasurile cu lumina alba si acele rosii. Arata criminal... albastru aqua era o idee la inceput, dupa ce am vazut ceasurile de pe audi, cred ca o sa le vreau si eu albe, faza este ca la ace sunt led-uri smd si la alea de schimbat.... e sexul de pe lume. La ora actuala ma bate un gand sa fac ceasurile albe, consola centrala rosie si la neoane ma mai gandesc... ca daca fac bordul alb cu rosu, o sa dea ca nuca in perete neoanele albastre in interior. La lumina alba ar mai fi un avantaj, ca nu mai trebuiesc pilite ledurile, sunt deja leduri albe cu lumina difuza. GUF spunea ca becurile de la bordul meu sunt la fel cu becurile de pozitie si ca ar avea el becuri alb ultra bright la depozit, trebuie sa ma interesez exact ce fel de becuri am in bord. Oricum, va multumesc pentru sfaturi, idei si pentru interesul aratat.

Pages: [1]   Go Up
  Print  

Jump to: